úterý 3. ledna 2012

Investování do akcií

Investice do akcií či do podílových fondů investujících do akcií, bývá velmi často prezentována jako velmi výhodná investice. Obvykle se uvádí, že při dodržení dostatečně dlouhého horizontu (10 až 20 let), je téměř jisté, že hodnota investice bude vyšší než na počátku. Jako příklad je uváděn vývoj amerického akciového indexu Dow Jones, na kterém je prezentován jeho v podstatě neustálý růst. Pokud se podíváme na japonský akciový index Nikkei 225 od roku 1984 do dnešního dne, uvidíme prudký nárůst indexu až do roku 1990. Tehdy jeho hodnota nebyla daleko od 40 000. Počáteční hodnota byla 10.000. Po roce 1990 nastal prudký pokles, ze kterého se index do dnes (tzn. po 21 letech) nevzpamatoval, jak je vidět z grafu níže. Aktuální hodnota kurzu je cca 8.500. Pokud bych tedy v roce 1984 investoval do tohoto indexu, byl bych i po 25 letech čekání ve ztrátě.

Níže je vidět srovnání vývoje indexu Nikkei 225 s americkými akciovými indexy.

A kdo nám zaručí, že obdobný osud nepostihne americké či evropské akciové trhy? Akcie mají určitě výhodu oproti termínovaným vkladům a dluhopisům. Jsou (nebo by alespoň měly být) podloženy nějakou reálnou hodnotou (pozemky, budovy, stroje, zásoby, atd.). V případě vysoké inflace jsou určitě lepší záruka přenesení hodnoty peněz do budoucnosti. Na druhou stranu je potřeba zvážit všechny okolnosti. Nespoléhat se na to, že když si budu prostřednictvím akcií spořit na důchod, že peníze zhodnotím více než prostřednictvím jiných investic.

2 komentáře:

  1. Obchodování na burze není žádný med, ale dle mého se dá udělat tak 4 - 5% stabilně a furt je to lepší, než cpát peníze bance, která udělá hravě tak 10% a nechá vám 2%.

    OdpovědětVymazat
  2. Rád bych Vám zde představil jednu z možností pasivního příjmu. Jedná se o investici do trhu Forex. Obchoduje se zde s měnovými páry, akciemi a komoditami. Více informací na mém webu věnovaném této problematice. Případné dotazy Vám mohu také zodpovědět. http://etoro.chap.cz/

    OdpovědětVymazat